kurs cavernowy


 

w tym tygodniu ukończyłam kolejny kurs cavernowy. kursant opływany, instruktor owd.

chciałabym jednak w kilku zdaniach opisać jak wygląda takie szkolenie i jednocześnie zachęcić do ukończenia takiego kursu. pomimo tego,że w większości cavern w Meksyku nie jest wymagany certfikat cavernowy to praktyka pokazuje, że nurkowie wyszkoleni nurkują bezpieczniej i pełniej mogą docenić nurkowania pod sufitem.

Na kurs może zapisać się nurek, który ma min 25 zalogowanych nurkowań i certyfikat advanced. Kurs trwa 3 dni i są to dni wypełnione teorią i praktyką.  Przygotowałam również skrypt, który pomaga przyswoić teorie, usystematyzować wiedzę i jest doskonałym źródłem informacji o nurkowaniu cavernowym.

Pierwszy dzień zaczynamy wykładem wprowadzającym. Jest mowa o historii nurkowania jaskiniowego, typach jaskiń, genezie ich powstania i ogólnie o specyfice nurkowania pod sufitem. Omawiamy konfiguracje sprzętową i dodatkowe wyposażenie tj: szpulki, markery, latarki, długi wąż do dzielenia się gazem, narzędzie tnące, zapasowa maska.
Dużo czasu poświęcam sposobom poruszania się pod wodą, w detalach opisuje frog kicka i inne zmodyfikowane spsosoby  pływania.
Przed wejściem do wody ćwiczymy porączowanie, poruszanie się wzdłuż poręczówki, poruszanie się przy ograniczonej widocznośći  tzw. touch contact z partnerem. Ćwiczenia w wodzie rozpoczynają się 5 punktami zanurzania czyli : sprawdzenie typu bubble check, sprawdzenie w detalach konfiguracji sprzętowej, plan gazowy, plan nurkowania oraz symulacja braku gazu/ćwiczenie pod wodą. Kolejne ćwiczenia to praca nad trymem i technikami poruszania się. Kiedy mamy już to za sobą zaczynamy ćwiczenia na poręczówce. To co wcześniej przećwiczyliśmy na sucho robimy pod wodą w doskonałej pływalności. Dodatkowo pływamy bez maski po poręczówce. I zwykle jest już 17 i trzeba się zawijąć do bazy.

Drugi dzień podobnie zaczyna się wykladem i ćwiczeniami na sucho. Do teorii dochodzą procedury awaryjne typu: zła widoczność, awaria świałta, zaplątanie w poręczówkę/odcięcie się z poręczówki i naprawa poręczówki, zgubiony nurek w teamie, zagubiony nurek z poręczówki, brak gazu. Omawiamy sposoby komunikacji, zasady poręczowania i ustalone przez Shecka Exleya reguły bezpiecznego nurkowania jaskiniowego AKTEE.
W drugim dniu na lądzie i pod wodą ćwiczymy symulację dzielenia się gazem na poręczówce w ograniczonej widoczności czyli touch contact z partnerem. Kursant ma możliwość zaporęczowania caverny i przeprowadzenią pełnej wycieczki po cavernie. W wodzie otwartej symulujemy odcięcie się z poręczówki w sytuacji zaplątania i reperację linki, zmianę maski na poręczówce. I znowu czas goni i trzeba się kłaść spąć.

Trzeci dzień wykładu to analiza wypadków nurkowych, sposoby radzenia sobie ze stresem i ogólnie o ryzyku związanym z nurkowaniem pod sufitem. Wykonujemy dwa penetracyjne nurkowania cavernowe z poręczowaniem.

Szkolenia przeprowadzam w cenotach Aktun Ha/Carwash, Escondido/Mayan Blue, Ponderosa/Jardin del Eden oraz Casa Cenote/Cenote Manatee. Wszystkie ćwiczenia awaryjne wykonujemy w wodach otwartych.

Taki kurs daję dużo satysfakcji z włożonej pracy, udoskonala techniki nurkowe i co najważniejsze przygotowuje nurka na działanie w sytuacji awaryjnej. Umiejętnści świetnie sprawdzają się na wrakach i pod lodem. W idealnym świecie, każy przybywający do Meksyku nurek powienien rozpocząć od szkolenia. Byłoby znacznie mniej awarii i wypadków.
Niektóre cenoty wymagają już posiadania uprawnień min cavernowych i wprowadzają ograniczenia ilościowe. Przykładem jest caverna Grand Cenote, gdzie od stycznia 2017 można nurkować tylko jeśli się posiada uprawniena overhead.

Z takiego kursu skorzystaja zarówno początkujący jak i bardzo doświadczeni nurkowie. Gorąco polecam do poszerzania wiedzy i umiejętności nurkowych.