Nurkowania rekreacyjne w strefie światła czyli nurkowania cavernowe

Nie ma drugiego takiego miejsca na ziemii jak meksykańskie cenoty.

Nurkowanie cavernowe to opcja limitownej penetracji jaskini dla nurków open water, którzy nie posiadają dodatkowego przeszkolenia overhead.  Nie polecam ich jednak niedoświadczonym nurkom zaraz po kursie owd.

Co to jest caverna?

Caverna to część jaskini, do której wciąż wpada światło dzienne więc teoretycznie nie potrzebne są latarki. Słońce jest głównym światłem. Nie do końca się to tutaj sprawdza. Caverny meksykańskie balansują na granicy światła i ciemności i czasami jest naprawdę ciężko dojrzeć światło dzienne. Są one jednak płytkie i jest wiele awarynych punktów wynurzenia. Woda otwarta nigdy nie znajduje się dalej niż 40 m od poręczowki. A poręczówka gwarantuje bezpieczne poruszanie sie po jaksinii bez ryzyka zabłądzenia czy dezorientacji. No i oczywiście wspaniała niemalże bazgraniczna widoczność daje poczucie komfortu i sprawia, że nurkowanie cavernowe wydaje się praktycznie nie mieć ryzyka.

Niemalże 30letnia praktyka nurkowań cavernowych wypracowała szerg procedur i zasad nurkowania w caverach aby ograniczyć ryzyko i zoptymalizować bezpieczeństwo. I tutaj UWAGA! Podczas nurkowań najważniejsze jest bezpieczeństwo nurków, to jest absolutny priorytet. Fun i zdjęcia idą na dalszy plan.
Nurkujemy w grupach 4 + 1 czyli przewodnik/nurek full cave może mieć w grupie max 4 osoby. To i tak jest sporo zakładając, że dla większości nurkujących pierwsze nurkowanie w Meksyku to pierwszy raz pod sufitem. Przewodnik powinien być w zestawie 2 butli, optymalnie w twinie nie sm i 2 m wężem do ewnetualnego dzielenia się gazem. Przewodnik powinien posiadać światło główne i 2 backupy, zapasową maskę, szpulkę bezpieczeństwa, narzędzie tnące i co najważniejsze trzymać się poręczówki i z tym niestety już nie jest tak dobrze. Dlatego wybór przewodnika jest bardzo ważny.

Miłej zabawy!