Większość czasu spędzam pod ziemią ale są też momenty na przerwę powierzchniowa i wtedy też się nie nudzę. Jukatan oferuje piękną podzwrotnikową selve, czyli las gdzie wciąż można podglądać dzikie zwierzęta. Podglądamy głównie wielkie koty, szukamy węży i ciekawego robactwa, śledzimy ptaki. Często wędrówki maja w domyśle przypadkowe spotkanie z nowymi jaskiniami.
Czasami jest bardziej rekreacyjnie, ruiny Majów ukryte w dżungli, polecam oglądać je w porach poza otwarciem ogólnodostępnym, można pobłądzić w nieskończonych meandrach biosfery Sian Ka’an. Kocham przyrodę i nieustannie szukam nowych miejsc.
W Polishcorner mogę się z nimi dzielić.
Ruiny Coba
położone 45 min drogi od Tulum, w sąsiedztwie ogromna laguna Macanxoc. Niegdyś ogromne miasto dzisiaj w większości pochłonięte przez dżunglę. Miasto pochodzi z 600-900 naszej ery, a w okresie jej świetności mieszkało około 100 000 osób. Szacuje sie, że siedziba zawiera 6500 struktur. Było to serce wielkiej metropolii, złożonej z wielu miast na wschodnim Jukatanie połączonych białymi drogami Majów tzw. sacbes.
Ruiny Chichen Itza
położone 2 godziny drogi od Tulum. Miasto zajmujące obszar 10 km kwadratowych zostało założone około VI wieku naszej ery. Legendarną tradycją w Chichén był Kult Cenote, składający się z ludzkiej ofiary na cześć Boga Deszczu, w której ofiary zostały wrzucane do głównego cenotu miasta, wraz ze złotymi i jadeitowymi ornamentami i innymi kosztownościami. W 1904 roku Edward Herbert Thompson, Amerykanin, który kupił całą siedzibę, zaczął pogłębiać cenotę a jego odkrycie szkieletów i obiektów ofiarnych potwierdziło legendę. Jest to najważniejsza siedziba archeologiczna Meksyku. Zabytek UNESCO.
Ruiny Ek Balam
położone 2,5 godziny drogi od Tulum. Początki datuje sie na 100 lat pne a zmierzch na 700-1200 naszej ery. Zadziwiające i zaskakująco dobrze zachowane rzeźby odkryte w Ek Balam są ekscytujące a siedziba nie przypomina żadnej innej osady Majów. Ek Balam ma własny klimat.
Ruiny Uxmal
położone 3,5 godziny drogi od Tulum. Miasto jest najważniejszym przedstawicielem stylu architektonicznego Puuc. Budowle z wapienia, często o gładkich powierzchniach ścian; wykończenia gipsowe (sztukaterie); maski i inne wizerunki bóstwa deszczowego Chac. Zabytek UNESCO