Przewodnik jaskiniowy

Przewodnik jaskiniowy to nurek posiadający uprawnienia full cave o stopniu min divemaster, w Meksyku upierają się aby był to instruktor. I słusznie. Przewodnik cavernowy nurkuje w twinie dla optymalnego komfortu i bezpieczeństwa grupy.  Przewodnik jaskiniowy dobiera  zgodnie konfigurację do pozostałych nurków. Nie lubię mix teamów więc jeśli nurek, którego przewodzę jest w twinie to ja też w twinie, a jeśli w sidemount to ja również w sidemount. Przy rebreatherach nurkuję w sidemouncie.

Przewodnik jaskiniowy jest również potrzebny mniej doświadczonym nurkom tylko z uprawnieniami open water. Grupa maksymalnie 4 osobowa nurków owd/advanced może obejrzeć strefę cavern czyli światła pod okiem nurka full cave/instruktora bądź divemastera.

Guiding to nurkowania jaskiniowe z przewodnikim

Dla nurków z uprawnieniami intro to cave lub full cave przyjazd do Meksyku to wymarzony moment w roku. Jeśli pragniesz optymalnie spędzić swój czas polecam wynajęcie przewodnika i odkrywanie jaskiń w towarzystwie doświadczonego nurka jaskiniowego z rejonu. Doświadczenie i wiedza przewodnika pozwoli Ci zdobyć nowe informacje, możliwe że i podszkolić technikę jaskiniową a przede wszystkim zminimalizuje błądzenie i szukanie miejsc nurkowych.