Jaskinie

Meksykańskie jaskinie to fascynujące kapsuły czasu, w których zamroziła się historia i nie mają sobie równych na świecie.
Są wyjątkowo obficie udekorowane, panuje w nich przyjemna dla ciała stała temperatura 24°C , w większości korytarzy panuje bezgraniczna widoczność i minimalny prąd.
To sprawia, że nurkowie jaskiniowi wybierają wyjazdy do Meksyku tak często, jak tylko pozwala im na to czas i budżet, a pozostałą część roku marzą o powrocie.

Czym są jaskinie? Jaskinie to naturalnie powstałe próżnie w skałach, dostępne dla człowieka, a na Jukatanie natura zaszalała i dodatkowo podziemne komnaty wypełniła wodą.
Szereg zjawisk krasowych czyli procesów, których istotą jest rozpuszczanie skały przez wodę,  przez miliony lat wyrzeźbiło w wielkiej masie skalnej fantazyjne labirynty.

Jak powstały jaskinie na Jukatanie?

Wszystko dzięki wielkiej katastrofie kosmicznej, pechowej dla dinozaurów, a szczęśliwej dla człowieka, którą wywołało uderzenie w Ziemię potężnej asteroidy Chicxulub ponad 66 milionów lat temu. Kolizja asteroidy z naszą planetą spowodowała spore spustoszenie w ekosystemach, falę tsunami, trzęsień ziemi i  pożarów.
Planetoida uderzyła w dno morskie płytkiego morza koralowego, a dno pękło się i powstało w nim tysiące szczelin i otworów, które w późniejszym okresie przyspieszyło wnikanie wody i rozpuszczanie skał. Potem już tylko potrzebne były hektolitry kwaśnego węglanu przepływającego przez wapienne skały i mamy receptę na największy system jaskiniowy na świecie.

węgiel + energia  + woda ≈ jaskinia

W samych okolicach Tulum jest ponad 1697 km oporęczowanych tuneli, dane QRSS 01.2023. Największa jaskinia podwodna na świecie Sac Actun liczy sobie 378 km meandrujących korytarzy. Mamy  ponad 300 systemów jaskiniowych więc nie bójcie się, nie musicie żadnej jaskini oglądać dwa razy.[jcol/] Od 2015 zajmuję się również jaskiniami suchymi. Dla doświadczonych jaskiniowców mogę zorganizować wyprawy w dziewicze miejsca. Trzeba mieć swój kask i min 3 latarki, ochraniacze na łokcie i kolana. Gwarantuje fajną przecierkę przez błotka i podziemne rzeki.

Kursy nurkowania jaskiniowego
Guiding jaskiniowy 
Nurkowania turystyczne z doświadczonym przewodnikiem jaskiniowym
Oferta specjalna czyli nasze pakiety nurkowe